Janusz Szprot 1946-2019

Janusz Szprot 1946-2019

Janusz Szprot był znanym i cenionym artystą na arenie międzynarodowej. Urodził się w Warszawie 26 września 1946 r. Zmarł po ciężkiej walce z chorobą nowotworową w Turcji w Ankarze dnia 2 lipca 2019 r.

Z wielkim smutkiem żegnamy artystę, który był obecny na polskiej i międzynarodowej scenie muzycznej przez ponad 40 lat. Ukończył studia muzyczne w klasie fortepianu oraz Muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. Był zaangażowany w bardzo wiele projektów jazzowych. Współpracował m.in. z Ewą Bem, Hanną Banaszak, Anną Jurksztowicz, Janem Izbińskim, Andrzejem Rosiewiczem, Tomaszem Szukalskim, Jarosławem Śmietaną, Janem Ptaszynem Wróblewskim, praktycznie ze wszystkimi najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi. Współpracował również z zagranicznymi muzykami, takimi jak Mulatu Astatke, Wild Bill Davison, Budd Johnson, Beryl Bryden, Maxine Howard, Big Bill Ramsey, Simeon Szterev, Birger Sulsbruck.


Był członkiem zespołów m.in. SAMI SWOI, GOLD WASHBOARD, Royal Rag, Amalgamat, Blues Duo SZ-SZ z Tomaszem Szukalskim, Polish-Turkish Jazz Connection, Young@Hearts. Występował na wielu międzynarodowych festiwalach m.in. Złota Tarka, North Sea, Pori Jazz Festiwal. Dorobił się znaczącej dyskografii nagranej wspólnie z zespołami SAMI SWOI, Amalgamat, Blues Duo SZ-SZ. W latach osiemdziesiątych w Telewizji i Polskim Radiu prowadził autorskie programy edukacyjne w dziedzinie muzyki t.j. “Klub Jazzowy Studia Gama”, “Warsztacik Jazzowy” w Programie 3 Polskiego Radia, “Warsztacik Muzyczny” w Programie TVP.


W latach dziewięćdziesiątych wraz z rodziną wyjechał do Turcji. Podjął pracę jako wykładowca akademicki na Uniwersytecie Bilkent w Ankarze należącego do czołówki uniwersytetów w rankingach światowych. Jego pobyt w Turcji cechuje się szeroką promocją polskiej kultury na arenie międzynarodowej. 1 października 2010 r. otrzymał Odznakę od Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Bene Merito”. Minister Radosław Sikorski wręczając odznaczenie wypowiedział słowa: „Cieszę się, że tu w Ankarze, mamy takich ludzi, którzy w tak ważnym kraju, jakim jest Turcja, szerzą Polską Kulturę, wiedzę o Polsce i sympatię dla Polski”. W 1986 r. otrzymał Medal Krzysztofa Komedy przyznany przez Pagart “Za zasługi w propagowaniu Polskiego Jazzu za granicą”.

Jego działalność w Turcji nie była przeszkodą w kontynuowaniu działalności w Polsce, gdzie co roku zajmował się organizacją Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Chodzieży jako wykładowca, oraz w Puławach jako dyrektor artystyczny. W 1988 r. otrzymał od Polskiego Ministerstwa Kultury Dyplom Uznania “za osiągnięcia w dziedzinie edukacji jazzowej”. Otrzymał Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, w 2008 roku.

Udzielał się jako dziennikarz, redaktor merytoryczny, recenzent w dwóch znaczących polskich magazynach jazzowych „JAZZ” oraz „Jazz Forum”. W 1984 r. otrzymał nagrodę magazynu Jazz Forum za serię esejów p.t. “Call and Response”.

Współpracował ze znanym polskim reżyserem Andrzejem Wasylewskim jako konsultant merytoryczny i II Reżyser przy produkcji filmów dokumentalnych o polskiej muzyce: „Portret Jazzem malowany” 1976r, „Od raga do rocka z Joahimem Berendtem” 1986r, „Muzyka Indii” 1978r., „Duet Chick Corea – Gary Burton” 1980r.