Jazz Club AKWARIUM – reaktywacja

Jazz Club AKWARIUM – reaktywacja

Reaktywacja Jazz Clubu AKWARIUM

Po czterdziestu latach od otwarcia Jazz Clubu AKWARIUM, Polskie Stowarzyszenie Jazzowe przystąpiło do reaktywacji legendarnego warszawskiego klubu jazzowego.

W czterdzieści lat po otwarciu historycznego Jazz Clubu AKWARIUM, 26 kwietnia 2017 roku, Polskie Stowarzyszenie Jazzowe podpisało umowę najmu lokalu znajdującego się na Skwerze Hoovera w Warszawie. Reaktywacja Jazz Clubu AKWARIUM stała się faktem. Otwarcie klubu stało się możliwe dzięki współpracy PSJ ze spółką Pawła Marii Kwiatkowskiego, byłego dyrektora generalnego Festiwalu Jazz Jamboree, który podczas tegorocznych Fryderyków zakomunikował, że Jazz Club AKWARIUM rozpocznie swoją działalność 15 maja koncertem Zbigniewa Namysłowskiego. AKWARIUM startuje pod hasłem Polish Jazz YES!

W latach siedemdziesiątych Polskie Stowarzyszenie Jazzowe podjęło działania zmierzające do otwarcia w Warszawie klubu jazzowego z prawdziwego zdarzenia. Początkowo PSJ firmowało Klub Muzyczny Maxim na Złotej, wówczas Kniewskiego. Nie było to jednak wymarzone miejsce. Dopiero w 1977 roku, dzięki zaangażowaniu Stanisława Cejrowskiego, Stowarzyszenie uzyskało prawo do dysponowania lokalem po kawiarni Barbara, w piętrowym pawilonie przy ulicy Emilii Plater 49. Początkowo miało go dzielić z lokalem gastronomicznym PSS Społem, ostatecznie jednak udało się uzyskać zgodę na samodzielną działalność. 26 kwietnia 1977 roku, koncert zespołu Mainstream zainaugurował działalność Jazz Clubu AKWARIUM. Klub działał w tym miejscu do 2000 roku, jednak od 1990 roku bez udziału Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.